ceruzky a farebné ceruzky

Pomôcky na kreslenie

Ceruzky sú najjednoduchšou a nabezprosdrednejšou pomôckou na kreslenie, ktorá umožnuje vytvárať širkú škálu hrubých či tenkých stôp. Ceruzky sa dnes vyrábajú z grafitu-zmesi hliny a minerálneho grafitu-vo forme tyčinky, ktorá je obvykle zasadená do cédrového dreva. Ceruzky sú odstupňované od velmi tvrdých až po mimoriadne mäkké, aj ked umelci zriedka používajú natvrdšie druhy, pretože im pri kreslení neumožnjú tak dorbre sa vyjadriť. Farebné ceruzky sú relatívnou novinkou. Základom ich tuhy je vosk, preto si uchovávajú svoje farby, aj keď sa prekrývajú. 

Grafitové ceruzky

Odlišujú sa svojou tvrdostou.Obyčaje bývajú označené od najvyššej 8H až po najnižšiu 8B,HB je asi v polovici. V praxi dosiahnete dobré výsledky aj s menšou škálou ceruziek , napr: 2B,4B,6B,8B. Dalšou možnostou je rozmývacia ceruzka ,ktorá umožnuje vytvárať bohaté ,čierne škvrny a môže sa rozdeliť vodou, až dosiahne efekt priesvitnosti.

Grafitové tyčinky 

Grafit sa vyrába aj v tyčinkách , ktoré sa upevnia do držiaka, alebo zaliaty v tenkej vrstve plastu. Sú odstupňované ako bežné grafitové ceruzky a hodia sa na kresby veľkého formátu.

Farebné ceruzky 

Farebné ceruzky sa na rozdiel od pasteliek nemiešajú. Ak ich prekrýjeme šrafovaním , vznikne tzv. optická zmes farieb - vizuálny efekt, pri ktorom sa prekrávajúce farby zdanlivo nevzájom miešajú

Strúhadlá

Vždy majte ceruzky zastrúhané do špičky. Vyrezávačom možno vytvoriť dlhšiu a zahrotenejšiu špičku ako strúhadlom. Lepšie sa tak kreslia detaily tváre či vlasy . Váš portrét bude nakreslený detailnejšie.

Gumy

Mäkka plastická guma je prispôsobivejšia ako plastická guma, pretože ju možno sformovať do hrotu a odstrániť akékoľvek nechcené škvrny.

Uhlík

Vďaka intenzívnej zamatovej černi je uhlík jedno z najvýraznejších a najpôsobivejších médií. Predáva sa v rôznych tvrdostiach a hrúbkach. Lisovaný uhlík pôsobí intenzívnejšie ako vŕbová alebo viničová uhlíková tyčinka. Používam ho pri väčších plochách . Pri tvorbe portrétu sa vyhnete videtelným tahom ceruzky.

Uhlíkové ceruzky

Tieto ceruzky sú tvrdšie ako uhlíkové tyšinky a sú odstupňované podľla tvrdosti. Po naostrení umožnujú presnú prácu a tak nakreslíte o čosi kvalitnejší portrét.

 

Celý článok