Kreslenie portrétu za pomoci mriežky

Prvým krokom je nakresliť mriežku na fotografiu alebo na priesvitný papier. Fotografiu alebo priesvitný papier by sme mali rozdeliť na štvorce rovnakých rozmerov. Čím menší detail portrétu chceme zakresliť, tím menšie by štvorce mriežky mali byť. Ideálna velkosť je 1x1 cm. Druhým krokom je naresliť si mriežku na papier pre náš portrét. Mriežka musí mať takéisté proporcie ale musí byť väčšia. To znamená, že počet štvorcov by mal byť rovnaký ako u prvej mriežky, ale štvorce by mali byť väčšie. Pamätajte si že druhú mriežku musíte nakresliť slabo aby ste ju mohli pozdejšie vymazať z portrétu.

Potom pičítate štvorce,aby ste mohli umiestniť hlavu. Je to tak jednoduchšie že nemusíte hladať plochu zodpovedajúcu oku( napríklad že výška hlavy je jeden a pól krát väčšia ako jej šírka) ale spočítať štvorce mriežky.

Portrétista vymezuje obrysy, uhlom rozkresluje línie,ale tiene zatial nerozmiestnuje. Ked vykreslíte všetky dôležité znaky tváre, potom odstranujete mriežku aby ste jasnešie videli svetlo a tiene portrétu.Potom začíname rozmiestnovať tmavé plochy, ktoré nanášame uhlíkom a neustále sledujeme fotografiu.

 

Toto je velmi jednoduchá a výborná technika k pochopení toho, čo znamená porovnanie rozmerov a vzdialeností. Pomocou mriežky stačí len spočítať štvorce. Táto metóda je velmi úžitočná pri vytváraní velkej kresby podla malej fotografie.